książki papierowe kontra e-booki

Książki papierowe kontra e-booki

Ostatnim razem omawialiśmy stan czytelnictwa w Polsce, lecz umyślnie pominąłem jeden z podrozdziałów raportu Biblioteki Narodowej. Dotyczył on tego, w jakiej formie Polacy czytają książki. Odpowiem dzisiaj na te pytania, ale nie sam. Zatrudniłem do pomocy doświadczoną w czytaniu e-booków Natalię, autorkę jednej z najpopularniejszych recenzji na stronie (kliknijcie tutaj, aby ją przeczytać). Możemy zatem zaczynać, bo temat wydaje się być bardzo długi.

Papier górą?

Posiłkując się tabelą poniżej zauważymy, że w próbie ogólnopolskiej zdecydowanie górują książki papierowe. Sytuacja ulega natomiast zmianie, gdy do gry wchodzi celowo wybrana próba czytelników (osoby czytające książki oraz deklarujące bardzo dobrą znajomość komputera). Czytają oni dużo więcej e-booków niż osoby z próby ogólnopolskiej.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Chcąc potwierdzić wyniki raportu, przeprowadziliśmy ankietę na jednej z facebookowych grup. Pytanie brzmiało następująco “Jaką formę czytania preferujecie?”. W ankiecie brało udział 56 osób.

Źródło: Zasoby własne

Gołym okiem widać, że zdecydowana większość czyta głównie książki papierowe i ewentualnie od czasu do czasu sięgnie po ich cyfrową wersję. Do mniejszości należą osoby, które czytają mniej więcej tyle samo książek papierowych co e-booków, bądź sięgają głównie po wersje elektroniczne.

Ponadto wyniki ankiet pasują do wyników badań próby ogólnopolskiej. Pokazują one, że większość czytelników dalej sięga po tradycyjny rodzaj książki. Jednak wraz z rozwojem technologii i upowszechnieniem się jej może nastąpić drastyczna zmiana sytuacji.

Jeśli czytamy e-booki to na czym?

Odpowiedź pewnie niektórych z was w ogóle nie zdziwi. Najczęściej cyfrowe wydania książek czytamy na laptopie (próba ogólnopolska), bądź na telefonie (próba celowa). Jednak patrząc na wyniki wśród uczestników próby celowej, różnica pomiędzy laptopem, a telefonem to tylko jeden procent. Sam byłem przekonany, że telefon wygra w obu grupach, zdobywając chociaż niewielką przewagę. Trochę rzadziej korzystamy natomiast z czytników, a zdecydowanie mniej z tabletów. Na samym dole znalazły się komputery stacjonarne.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Uważam, że kluczową rolę pełni tutaj mobilność, ale zwracamy również uwagę na wielkość ekranu, na którym wyświetlany jest tekst. Wyjaśnia to wysoką pozycję laptopów, które gwarantują wygodę w czytaniu.

Pojedynek na wady i zalety

Tutaj z pomocą przychodzą odczucia moje i Natalii. Na wiele wyjazdów zabieraliśmy ze sobą książki w różnych postaciach, dzięki czemu jesteśmy w stanie spojrzeć na wady i zalety danego rozwiązania z każdej strony.

Główną wadą książek papierowych jest ich mała mobilność. Podczas wakacyjnych wyjazdów byłem w stanie zabrać maksymalnie dwie książki, o których stan musiałem się nieustannie martwić. Rozwiązaniem mogłyby być wersje kieszonkowe, ale nie ukrywam, że i tak musiałbym trzymać je w plecaku, gdzie jeszcze łatwiej mogły się zniszczyć niż wersje standardowe. Kolejną poważną wadą jest fakt, że potrzebujemy dobrego oświetlenia, aby komfortowo czytać. Trzeba wspomnieć, że tradycyjne książki zazwyczaj są droższe od wydań cyfrowych.

Jeśli spojrzymy natomiast na wady e-booków to często przytaczanym stwierdzeniem jest to, że czyta się je mniej przyjemnie niż książki papierowe. Wymagają również urządzenia, na którym będziemy je czytać, a czytnik może dla niektórych wydać się zbędnym wydatkiem, szczególnie jeśli nie czytają specjalnie dużo. Problemem może być stan naładowania baterii, co w niektórych okolicznościach sprawia, że jesteśmy pozbawieni możliwości czytania. E-booków nie możemy również odsprzedać lub oddać komuś w tak łatwy sposób jak książki tradycyjne.

Przejdźmy jednak do zalet wydań papierowych. Główną z nich jest to, że wiele osób uważa, że czyta się bardziej komfortowo, co skutkuje lepszym wczuciem się w historię i szybszym ukończeniem książki. Jeśli posiadamy biblioteczkę, to możemy śmiało stwierdzić, że fizyczne wydanie książki stanowi wyśmienity element dekoracyjny. Jest doskonałym wyborem dla osób, które wolą tradycjonalizm. Najważniejsze jednak jest to, że nigdy w książkach papierowych nie wyczerpie się nam bateria.

Wśród wydań cyfrowych ogromnym plusem jest ich niezwykła mobilność. Na jednym urządzeniu możemy przechować bardzo dużo książek, przez co może być ono idealnym wyborem podczas wyjazdu z domu. Nie musimy martwić się również oświetleniem i ceną cyfrowych wydań, która często jest dużo niższa w porównaniu z wydaniami papierowymi.

Są to tylko główne wady i zalety jakie według nas mają wydania papierowe, jak i cyfrowe. Każdy sam ma jednak swoje własne doświadczenia i preferencje czytelnicze.

A gdzie w tym wszystkim audiobooki?

Audiobooki aktualnie nie przekonują do siebie dużej ilości czytelników. Mają jednak swoje zalety. Największym z nich jest z całą pewnością fakt, że dzięki nim możemy wykonywać inne czynności i jednocześnie poznawać historie zawarte w wybranym przez nas tekście.

Mała popularność może być spowodowana częstym, niezbyt dobrym wybraniem lektora. W grę wchodzi tutaj również to, że ciężej odczytać emocje, które aktualnie towarzyszą bohaterowi. Patrząc na mój przypadek, chodzić może tutaj również o fakt, że bardziej potrafię skupić się podczas czytania, aniżeli słuchania. Niektórzy wzrokowcy pewnie podepną się pod moją opinię w tej sprawie.

Podsumowanie

Jak widać, sprawa nie jest łatwa, ale z pewnością uznać można, że większą popularnością nieustannie cieszą się wydania papierowe. Warto jednak śledzić rozwój sytuacji w niedalekiej przyszłości, gdzie wszystko może się drastycznie zmienić.

Jednak ilu ludzi tyle opinii, więc co wy o tym sądzicie? Po której stronie staniecie, gdy przyjdzie wam wybierać?
To tyle na dzisiaj, jeśli nie czytaliście poprzedniej ciekawostki, możecie ją znaleźć tutaj.

Tekst: Michał Mejer, Natalia Rogalewska
Korekta: Ilona Dąbrowska

Spodobał wam się wpis „Książki papierowe kontra e-booki” ? A może wręcz przeciwnie? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy. 
Zapraszamy również do przeczytania innych recenzji tutaj lub śledzenia najnowszych informacji na naszym fanpage’u.

Podziel się swoją opinią!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Publikując komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności dostępną tutaj.

Komentarze:

Ewa pisze:

Interesujace👍👍👍